Loading…

S’ndalet deputeti ukrainas: Pavarësia e Kosovës s’e shkel asnjë akt ndërkombëtar, s’u njoh kot nga 22 vende të BE’së

  • 06/08/2022 | 17:33

S’ndalet deputeti ukrainas: Pavarësia e Kosovës s’e shkel asnjë akt ndërkombëtar, s’u njoh kot nga 22 vende të BE’së

Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko ka njoftuar në llogarinë e tij në Twitter se ka dorëzuar në parlament një rezolutë ku i bëhet thirrje Ukrainës që të njohë pavarësinë e Kosovës. Ai ka thënë se shumica e vendeve të BE-së e njohin tashmë Kosovën dhe se pavarësia e saj është konfirmuar edhe në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.


“Dorëzova në Parlamentin ukrainas një rezolutë për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ukraina ndan vlerat perëndimore dhe do të përkrahë demokracinë kudo në botë. Uroj që Ukraina të njohë pavarësinë e Kosovës sa më shpejtë të jetë e mundur”, shkroi ai në Twitter.

Goncharenko zgjodhi llogarinë e tij zyrtare ën Facebook për të shkruar pak me tepër rreth Kosovës.

“Në vitin 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e OKB-së pranoi se shpallja e sovranitetit shtetëror të Kosovës nuk bie ndesh me normat e së drejtës ndërkombëtare, nuk shkel asnjë rezolutë dhe akt ndërkombëtar. Jo më kot, 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së, për të cilat ne përpiqemi, e kanë njohur tashmë Kosovën. Po ashtu Kosova njihet nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Britania e Madhe”, shkroi Goncharenko.

Sipas tij, një hap konsistent i Ukrainës tani do të jetë njohja e sovranitetit shtetëror të Kosovës dhe shprehja e mbështetjes ndërkombëtare.

Ai ka thënë se nuk ka asnjë lidhje situata midis Ukrainës dhe pseudo-republikave në Ukrainë me Kosovën.

Goncharenko publikoi edhe një hartë me vendet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe të atyre që nuk e kanë njohur, duke pyetur se më “kë duhet të rreshtohemi”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë