Loading…

Sondazhi befasues: Trump del të jetë president më i mirë sesa Abraham Lincoln

  • 02/12/2019 | 10:58

Sondazhi befasues: Trump del të jetë president më i mirë sesa Abraham Lincoln

Një sondazh paksa befasues, ka zbuluar se shumica e republikanëve të regjistruar besojnë se Donald Trump është president më i mirë sesa Abraham Lincoln, transmeton Gazeta Metro.


Siç u zbulua në një sondazh të publikuar së fundmi nga The Economist, 53% e republikanëve besojnë se Trump është një president suprem për Lincoln, të njëjtin lideri që ndihmoi në heqjen e skllavërisë në SHBA.

Ky besim nuk është dukshëm i ndryshëm për demokratët, me 94% të atyre që votojnë duke zgjedhur Lincolnin si udhëheqësin më të mirë.  Sipas sondazhit të The Economist, 87% e republikanëve aprovojnë fuqishëm punën e Trump që kur ai hyri në zyrën ovale.

Pas publikimit të sondazhit, 53% e republikanëve filluan të flasin për rezultatet e tij në Tëitter, dhe me disa të tjerë që dyshonin në aftësitë presidenciale të Trump.

Analisti politik i CNN, Joe Lockhart ka postuar një tëeet në të cilin shkruhej:
Partia Republikane ishte dikur partia e Lincoln. Por kur 53% e republikanëve mendojnë se Trump është më i mirë se Lincoln tani partia e injorancës, ksenofobisë, homofobisë dhe nacionalizmitë bardhë.

Ndërsa një person tjetër shkroi:
Sondazhi që tregon se 53% e republikanëve besojnë se Trump është një president më i mirë sesa ishte Abraham Lincoln, ndërsa 47% besojnë se presidenti që e mori këtë vend përmes Luftës Civile është më i mirë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë