Loading…

Sondazhi i ri: Gjermanët duan që BE të ndalojë azilkërkuesit të futen brenda bllokut

  • 13/07/2020 | 09:07

Sondazhi i ri: Gjermanët duan që BE të ndalojë azilkërkuesit të futen brenda bllokut

Shumica e gjermanëve duan që BE të ndalojë azilkërkuesit të futet brenda bllokut në një mënyrë të paautorizuar, por përkundrazi, refugjatët të sillen drejtpërdrejt nga kampe, sipas një studimi të publikuar nga Welt Am Sonntag, transmeton Gazeta Metro.


59% e të anketuarve mbështesin rikonfigurimin e Sistemit të Përbashkët Evropian të Azilit për të “parandaluar azilkërkuesit të hyjnë në BE në mënyrë të paligjshme në të ardhmen”, dhe në vend të kësaj përqëndrohen në sjelljen e “njerëzve më të rrezikuar direkt nga rajonet e krizës”.

30% e të anketuarve ishin kundër këtij skenari ndërsa 11 përqind ishin të pavendosur.

Pas krizës së refugjatëve në vitin 2016, Komisioni Evropian vendosi masa për të zvogëluar migracionin e parregullt, por propozimi i tij zyrtar për këtë çështje është vonuar disa herë, dhe një konsensus më i gjerë mbi politikën e migracionit të bllokut ka kaluar në Këshill.

Ndërsa vendet e Evropës Jugore kanë bërë thirrje për solidaritet më të madh midis vendeve të BE-së, qeveritë e Evropës Qendrore dhe Lindore deri më tani kanë hedhur poshtë përpjekjet për t’i detyruar ata të pranojnë kuota të detyrueshme të azilkërkuesve.

Në fillim të kësaj jave Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, tha se Gjermania do të përpiqej të vinte anëtarët e BE për të arritur një marrëveshje politike mbi reformën e migracionit ndërsa Berlini mban presidencën e Këshillit të rradhës të bllokut, një periudhë që zgjat deri më 31 dhjetor.

Gjermania ka marrë numrin më të madh të azilkërkuesve nga kampet turke të refugjatëve të ngritur si pjesë e një marrëveshje të vitit 2016, e arritur mes Brukselit dhe Ankarasë për të frenuar fluksin e refugjatëve që hyjnë në Evropë, duke rivendosur 9,967 nga 26.835 migrantët e sjellë , sipas shifrave të Komisionit të cituara nga Welt./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë