Loading…

Sot 109 vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura të Shqipërisë

  • 04/12/2021 | 08:23

Sot 109 vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Forcat e Armatosura (FA), të Shqipërisë, u krijuan në 4 dhjetor të 1912’ës pak ditë pas krijimit të shtetit të parë shqiptarë në Vlorë, shkruan Gazeta Metro.


Krijimi i Forcave të Armatosurave erdhi si një nevojë e natyrshme e një shteti sovran, të pavarur dhe që kërkonte të mbronte kufirin e saj nga tundimet e huaja (të shpeshta për shekullin e shkuar).

Sot FA’të kanë një mision edhe më të madh, me tipar global.

Të qenit pjesë e NATO’s i ka dhënë FA’ve mundësinë për të shtrirë misionin e tyre në disa vende të botës, si Afganistan..etj. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë