Loading…

Sot certifikohen kandidatët për kryetarë të komunave në Veri

  • 28/11/2022 | 11:12

Sot certifikohen kandidatët për kryetarë të komunave në Veri

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot nga ora 13:00 do të mbajë mbledhje, ku pritet të certifikojë kandidatët për kryetar të katër komunave për zgjedhjet e jashtëzakonshme të cilat do të mbahen në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq.


Lajmin për Express e ka konfirmuar zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, i cili njoftoi se kanë komunikuar me institucionet shtetëore për të verifikuar nëse kandidatët e paraqitur janë në pajtueshmëri me nenin 29 të ligjit për zgjedhjet e përgjithshme dhe nëse ndonjëri prej tyre është shpallur fajtor për vepra penale me vendim përfundimtar të gjykatës në tri vitet e fundit.

Deri më tash në KQZ janë dërguar 6 kërkesa për certifikim: Iniciativa Qytetare Mitrovica për Mitrovicë të Veriut, PDK për katër komunat, Partia Kosovskih Srba për Leposaviq, një kandidat i pavarur, VV për katër komunat, Iniciativa Qytetare Srpski Opstanak për Mitrovicë të Veriut.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë