Loading…

Sot shënohet Dita botërore e ndërgjegjësimit ndaj autizmit (Foto)

  • 02/04/2017 | 13:04

Sot shënohet Dita botërore e ndërgjegjësimit ndaj autizmit (Foto)

Sot në botë shënohet Dita ndërkombëtare e vetëdijësimit për autizmin. 2 prilli shënohet si dita botërore prej vitit 2008.


Kjo ditë është caktuar nga OKB-ja për rritjen e ndërgjegjësimit të popullatës rreth këtij çrregullimi bioneurologjik të trurit, përcjellë gazetametro.net.

Si në shumë vende të botës, edhe në Kosovë po shënohet kjo ditë, e cila ka për qëllim edukimin e njerëzve rreth kësaj sëmundjeje.

17757762_774396319382025_2035336163_n

‘Asociacioni Nacional i Autizmit në Kosovë po zhvillon aktivitete të ndryshme për ndërgjegjësimin e njerëzve në vend për këtë sëmundje. Në ‘Sheshin Nënë Tereza’, disa të cilët janë pjesë e këtij asociacioni po varnin në drunjë thënie që kanë të bëjnë me këtë sëmundje.

Njerëzit e prekur nga spektri i autizmit shpesh kanë një shtrirje të kufizuar interesimesh, shfaqin mënyra të sjelljeve të përsëritura si dhe reaksione specifike në mjedisin dhe rrethanat e përditshme./gazetametro.net

d

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë