Loading…

Spanja në panik: Personat me koronavirus ikin nga spitalet duke rrezikuar jetën e të tjerëve

  • 25/03/2020 | 14:22

Spanja në panik: Personat me koronavirus ikin nga spitalet duke rrezikuar jetën e të tjerëve

Pacientët me koronavirus po rrezikojnë jetën e njerëzve të tjerë, duke ikur nga spitalet në Spanjë para se të jepet vendimi për të shkuar  në shtëpi, transmeton Gazeta Metro.


Shefi i policisë, Jose Angel Gonzalez, zbuloi se oficerët duhet të ishin në gatishmëri për të ndjekur ata, në mes të krizëzs së koronavirusit që ka goditur fuqishëm Spanjën.

Ai i quajti ata “të papërgjegjshëm” sot ndërsa u zotua se policia do gjuante ata dhe do detyroheshin të futeshin përsëri në karantinë. Raportet lokale kanë treguar mundësinë që ata mund të përballojnë deri në një vit burg nëse kapen, akuzohen dhe dënohen për një vepër të shëndetit publik.

Sr Gonzalez, numri dy i Policisë Kombëtare Spanjolle, tha: “Ende ka shumë njerëz që janë të papërgjegjshëm.

“Unë po i referohem çështjes së disa pacientëve që janë pranuar në spitale të ndryshme dhe po i braktisin ata pa u larguar nga asnjë staf mjekësor.

“Siç mund ta imagjinoni, kjo po na shkakton një punë të madhe në drejtim të gjetjes së tyre.”

Ai zbuloi punën e policisë për t’i gjetur ato, duke zbuluar se cilat taksi kishin dalë nga spitali, ku nuk ishin dhe kishin përcjellur adresën e shtëpisë, të cilën i kishin dhënë stafit të spitalit kur ishin pranuar.

Burime policore thanë se shumica e rasteve ishin duke ndodhur në Madrid, e cila po llogarit rreth gjashtë nga çdo dhjetë vdekje të koronavirusit në Spanjë.

Sot numri i viktimave nga koronavirusi në Spanjë, arriti një numër rekord me rreth 514 në 24 orët e fundit, duke çuar totalin e viktimave në 2,694./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë