Loading…

S’përdorte telefon, kishte një dyshek të veçantë: Detaje për jetën e bosit të arrestuar të drogës

  • 25/10/2021 | 11:20

S’përdorte telefon, kishte një dyshek të veçantë: Detaje për jetën e bosit të arrestuar të drogës

Dairo Antonio Usuga, i njohur si Otoniel, lideri i kartelit të fuqishëm Clan del Golfo (Klani i Gjirit), u arrestua të dielën në xhungël.


Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai u arrestua nga forcat e armatosura kolumbiane dhe bëhet fjalë për trafikantin më të fuqishëm aktualisht të drogës që nga vdekja e famëkeqit Pablo Escobar.

Autoritetet thanë se inteligjenca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania siguroi informacion të mjaftueshëm se më shumë se 500 ushtarë dhe anëtarë të forcave speciale kolumbiane e gjetën Otonielin në xhungël në provincën në veriperëndim të vendit dhe “thyen tetë rrethoja rojesh” që e ndiqnin vazhdimisht.

Një polic u vra në një operacion të koduar “Operacioni Osiris”.

“Otoniel ishte kontrabanduesi më i frikshëm i drogës në botë, një vrasës i policisë, ushtarëve, liderëve socialë dhe rekrutues i fëmijëve”, citohet të ketë thënë presidenti kolumbian Ivan Duka pas arrestimit të kriminelit.

“Kjo goditje është e krahasueshme vetëm me rënien e Pablo Escobar në vitet 1990”, shtoi Duka.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë