Loading…

Spinaqi i pjekur në furrë

  • 23/08/2019 | 19:30

Spinaqi i pjekur në furrë

Një recetë ku shija dhe vlerat ushqyese janë bërë bashkë


Nevojiten:

– ½ kg spinaq;
– 1 – 3 tufa qepë të reja;
– 200 ml qumësht;
– 1 lugë ajkë e thartë;
– 200 gr djathë;
– 3 – 4 thelpinj hudhre;
– 3 vezë;
– vaj;
– kripë;
– piper;
– erëza;
– pak kaçkavall.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni qepën e re të grirë dhe shtoni thelpinjtë e grirë të hudhrës dhe spinaqin e grirë. Fërgoni derisa të avullojë lëngu.

Hiqeni nga shporeti dhe shtoi pak erëza, kripë dhe piper. Djathin thërrmojeni me pirunë dhe shtoni ajkën dhe qumështin.

Kur spinaqi pak të ftohet shtoni djathin me vezë dhe përzieni.

Tavën lyeni me vaj dhe pastaj qiteni spinaqin.

Qitni kaçkavallin e grirë në rende dhe piqen rreth35 minuta në 200 gradë Celsius, nëse ka nevojë edhe më gjatë derisa të avullojë lëngu.

Para se të piqet në mes qiteni një vezë!

Ju bëftë mirë

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë