Loading…

Spitali i Pejës pa barna esenciale, pacientët detyrohen ta blejnë terapinë

  • 24/10/2021 | 08:07

Spitali i Pejës pa barna esenciale, pacientët detyrohen ta blejnë terapinë

Drejtori i Shëndetësisë në Pejë thotë se ka mungesë të barnave esenciale.


Spitali i Pejës që nga fillimi i pandemisë priti e përcolli shumë pacientë të infektuar me Covid-19.

Madje një kohë ishte në kulmin e rasteve pozitive ndër komunat tjera.

Mirëpo me lehtësimin e gjendjes pandemike në nivel qëndror, e njëjta ka ndodhur edhe në Pejë.

Tashmë situata është e qetë dhe testimet ende po vazhdojnë, rreth 50 në ditë.

I pari i drejtorisë së Shëndetësisë, Petrit Loci tregon vështirësitë e Spitalit dhe QMF-ve për t’u furnizuar me barna esenciale.

E ai thotë se këto mungesa i mbulojnë me mjete vetanake dhe ka raste kur terapia blihet nga vetë pacientët.

Në komunën e Pejës deri më tash janë vaksinuar 88 mijë qytetarë kundër Covid 19.

E këtë muaj QKMF-ja po ashtu po shërben ekzaminime falas për kancer të gjirit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë