Loading…
Spitali më i madh i Evropës hapet në kryeqytetin e Turqisë
  • 13/03/2019 | 21:19

Spitali më i madh i Evropës hapet në kryeqytetin e Turqisë

Në kryeqytetin e Turqisë, Ankara nesër do të hapet spitali më i madh në Europë, i cili është gjithashtu spitali i tretë në botë që ka të instaluar të gjitha repartet në kuadër të një projekti ambicioz.


Pas qyteteve turke Yozgat, Mersin, Isparta, Adana Kayseri, Elazig, Eskisehir dhe Manisa, Ankaraja është qyteti i nëntë që bëhet me spital të ri. Në kuadër të spitalit ndodhet dhe kampusi mjekësor ndërsa ky spital mund të pranojë deri në 30 mijë pacientë në ditë.

Edhe pse ceremonia solemne e hapjes është nesër, spitali në Ankara ka filluar të pranojë pacientë që nga 7 shkurti i këtij viti. Fillimisht puna nisi në repartin e kirurgjisë kardiovaskulare, spitalin e përgjithshëm, neurologjinë, ortopedinë dhe onkologjinë, përcjell Atsh.

Deri më sot janë kryer 2 815 ndërhyrje kirurgjike, në nivel javor janë kryer 7 000 operacione ndërkaq në aspekt ditor janë kryer rreth 600 operacione emergjente. Kapaciteti i spitalit është rreth 3 800 shtretër.

Më të fundit
...
  • 20/05/2019 | 23:38
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë