Loading…

Srpska bojkoton seancën e radhës

  • 29/11/2016 | 22:58

Srpska bojkoton seancën e radhës

Një kumtesë e Listës Serbe thotë se deputetët e kësaj liste nuk do të marrin pjesë në seancën e nesërme plenare të Kuvendit të Kosovës në të cilën, ndër të tjera, temë do të jetë edhe Ligji për Liritë Fetare.

Përfaqësuesit e popullit serb në Kosovë pajtohen që kjo materie të rregullohet me ligj, por vetëm “pasi të piqen kushtet politike që të serbët kthehen në institucione dhe se Lista…me siguri do ta përkrahë miratimin e këtij Ligji, thuhet në kumtesë, përcjellë Gazeta Metro.

“Për fat të keq, tash për tash, nuk ka kushte për pjesëmarrje të përfaqësuesve serbë në institucionet qendrore, sepse populli serb në Kosovë ka vetëm premtime të thata se do të respektohen të drejtat e tij dhe se interesat vitalë të tij ndo të merren para sysh në procesin e marrjes së vendimeve të rëndësishëm” ,thotë kumtesa.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë