Loading…

Starace: Do të duhen vite që të ulen çmimet e energjisë

  • 04/12/2022 | 11:54

Starace: Do të duhen vite që të ulen çmimet e energjisë

“Do të duhen vite” për t’i kthyer çmimet e energjisë në nivelet e paraluftës në Ukrainë, ka thënë shefi i firmës së energjisë “Enel”, Francesco Starace.


Starace tha se ulja e çmimeve varet nga burimet e reja të energjisë si burimet e rinovueshme dhe pompat e nxehtësisë.

Qeveritë në të gjithë Evropën po shpenzojnë miliarda për të ndihmuar bizneset dhe familjet të përballojnë faturat e energjisë.

Ata po përpiqen gjithashtu të sigurojnë furnizime të reja.

Starace tha se kompania, e cila prodhon dhe shpërndan energji elektrike dhe gaz, u përpoq të mbronte 20 milionë klientët e saj evropianë nga paqëndrueshmëria e tregut të energjisë këtë vit.

Ai bëri çmos për t’iu përmbajtur kontratave me çmim fiks që kishte rënë dakord, tha ai.

Thyerja e besimit të klientit do të shkaktonte dëm më të madh në firmë sesa një goditje në rezultatet e një viti, tha ai, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Gjiganti italian i energjisë shet energji në më shumë se 70 milionë shtëpi dhe biznese në mbi 30 vende.

Por “Enel” po planifikon të largohet nga shumë prej këtyre vendeve pasi fokusohet në energjinë e rinovueshme dhe të bëhet neutral ndaj karbonit deri në vitin 2040.

Ajo gjithashtu dëshiron të shkurtojë borxhet e saj të mëdha prej rreth 63 miliardë dollarë.

Ajo po investon shumë në prodhimin e paneleve diellore pasi zgjeron një fabrikë ekzistuese në Sicili dhe ndërton një të re në ShBA.

Rritja e çmimeve të energjisë ka qenë kontribuuesi më i madh i inflacionit dhe krizës së kostos së jetesës në Mbretërinë e Bashkuar, ShBA dhe eurozonë.

Kriza globale energjetike e shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia “tregoi shumë qartë se si varësia nga një burim i vetëm energjie është e rrezikshme për Evropën”, tha Starace.

E ardhmja do të jetë “jashtëzakonisht e dekarbonizuar” dhe do të varet nga energjia bërthamore dhe e rinovueshme, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë