Loading…

Statujat e gjalla: Misteri që s’u zgjidhë kurrë

  • 13/04/2019 | 09:27

Statujat e gjalla: Misteri që s’u zgjidhë kurrë

Një ndër misteret të pazgjidhur që njeh historia është edhe për statujat e gjalla, që preki pothujase gjysëm milioni njerëz, shkruan Gazeta Metro.


Nga viti 1917 deri në vitin 1928, gjysëm milion njerëz u prekën nga një gjendje e tmerrshme që mund të ishte pjesë e një filmi horror.

Viktimat – shumë të gjalla dhe të vetëdijshme – gjetën veten në shtete të pashpjegueshme të ngrira, trupat e tyre statike burgoseshin për mendjet e tyre. Shkaku është i panjohur, por një teori është inflamacioni i trurit i shkaktuar nga një lloj i rrallë i streptokokut, bakteret përgjegjëse për shumë dhimbje të fytit çdo vit.

Mendimi më i mirë i shkencës është se bakteret krijuan mutacione, duke provokuar sistemin imunitar për të sulmuar trurin, duke e lënë viktimën të pafuqishëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë