Loading…

Steinmeier për President

  • 14/11/2016 | 14:51

Steinmeier për President

Ministri i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier, është nominuar për president të Gjermanisë.


Sipas agjencisë së lajmeve DPA, gazetametro transmeton se partia konservatore e kancelares gjermane Angela Merkel, do të mbështesë kandidaturën e Steinmerier për postin e presidentit.

Frank-Walter Steinmeier pritet të marrë rolin kryesisht ceremonial të kreut të shtetit nga Joachim Gauck, mandati 5-vjeçar i të cilit përfundon në shkurt.

Steinmeier është nga Partia Social Demokrate e Gjermanisë, dhe i afërt me ish kancelarin Gerhard Schroeder me të cilin vijnë nga e njëjta parti, e që pas politikës, ky i fundit u nominua si Shef i “Gasprom” për Europë, që është firma më e madhe ruse që furnizon Bashkimin Europian me gas./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë