Loading…
Stoltenberg: Aleatët e NATO’s, janë të zhgënjyer me Kosovën për taksën ndaj Serbisë
  • 12/02/2019 | 11:40

Stoltenberg: Aleatët e NATO’s, janë të zhgënjyer me Kosovën për taksën ndaj Serbisë

Në samitin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s që ka nisur sot në Bruksel, do të diskutohet për nivelin e angazhimit të kësaj force me FSK-në, pas vendimit për votimin e ushtrisë.


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg duke u përgjigjur në pyetjen e KTV-së për mënyrën e vazhdimit të angazhimit të NATO-s në Kosovë, ka thënë se diskutimi do të marrë parasysh edhe vendimin e taksës ndaj Serbisë.

“Disa aleatë në NATO janë të zhgënjyer me vendimin e taksës. Ne gjithashtu kërkojmë respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe është e qartë se forcat e sigurisë vendore nuk mund të hyjnë në veri pa lejen e Komandantit të KFOR-it”, ka thënë Stoletenberg.

Ai tha se misioni i KFOR-it nuk do ndryshojë për ofrimin e sigurisë për gjithë popullin e Kosovës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë