Loading…

Stoltenberg për situatën në veri: KFOR’i po monitoron situatën nga afër, të gatshëm të ndërhyjmë

  • 09/08/2022 | 21:50

Stoltenberg për situatën në veri: KFOR’i po monitoron situatën nga afër, të gatshëm të ndërhyjmë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i Aleancës Veri-Atlantike është ruajtja e paqes dhe mundësia e të lëvizurit lirshëm në Kosovë.


Ai këtë deklaratë e ka dhënë në një intervistë për mediumin malazez ‘Podgorica Vijesti’. I pyetur nëse është i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në Kosovë, Stoltenberg tha se kishte folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës dhe se të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qeta, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

“Në përputhje me mandatin e tij të OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë”, ka deklaruar ndër të tjera ai.

Kreu i Aleancës theksoi se NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat, pasi që e sheh thelbësore për paqen dhe sigurinë rajonale.

I pyetur për ndërtimin e një baze detare në detin Adriatik, për të cilën Shqipëria dhe NATO po negociojnë dhe investime të tjera të mundshme dhe vendosjen e trupave në rajon, Stoltenberg tha se Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i cili u miratua në samitin e Madridit, konfirmoi edhe një herë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për aleancën.

Kur u pyet për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor, Stoltenberg tha se NATO i bën thirrje Rusisë të luajë një rol konstruktiv në Ballkanin Perëndimor, por se Rusia po bën pikërisht të kundërtën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë