Loading…

Studim: Cila skuadër e ka akademinë që prodhon lojtarët më të mirë?

  • 18/11/2020 | 08:06

Studim: Cila skuadër e ka akademinë që prodhon lojtarët më të mirë?

Një studim ka treguar se cili nga klubet po prodhon lojtarët më të mirë në ligat si, Liga Premier, La Liga, Serie A, Bundesliga dhe Ligue 1.


Të gjithë tifozët e adhurojnë kur një lojtarë ka dalë nga akademia e klubit dhe po arrin të shkëlqejë, duke kursyer kështu një shumë të majme parash për pozitën e tij.

Tani, një studim i bërë nga bettingodds.com ka treguar se Barcelona e ka akademinë më të pasur, duke prirë kështu me 38 lojtarë që e kanë dëshmuar vetën në top pesë ligat evropiane, derisa vetëm shtatë janë në skuadrën aktuale të Barcelonës, që kanë luajtur në La Masia.

Më poshtë mund të shikoni listën e plotë me klubet që kanë një akademi të pasur:

Barcelona – 38

PSG – 33
Real Madrid – 31
Lyon – 25
Rennes – 24
Valencia – 23
Atalanta – 22
Chelsea – 20

Ajax – 20
AS Saint-Etienne – 19
RC Lens – 19
Sporting CP – 19
Athletic Bilbao – 17
FC Koln – 17
Stuttgart – 17
Atletico Madrid – 17
Sevilla – 17
Roma – 17
Bordeaux – 16
AS Monaco – 16

Celta Vigo – 15
Benfica – 15
Athletic Bilbao – 10
Celta Vigo – 10
Nimes – 9
Rennes – 8
Manchester United – 8

AS Saint-Etienne – 8
FC Koln – 8
West Ham – 8
Montpellier – 7
Osasuna – 7
AC Milan – 6

Schalke 04 – 6
Genoa – 6
Lyon – 5
Valencia – 5
Atalanta – 5
RC Lens – 5
Manchester City – 5

Juventus- 5
Bordeaux – 5
Inter- 5
Southampton – 4
Liverpool – 4.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë