Loading…

Studim: Presioni i ulët i gjakut çon në goditje në tru

  • 08/11/2021 | 22:09

Studim: Presioni i ulët i gjakut çon në goditje në tru

Tashmë jeni të njohur me rastet që lidhin presionin e lartë të gjakut dhe goditjen në tru, që nganjëherë rrit shanset për vdekje. Megjithatë, një studim shkencor i kryer së fundmi vuri në dukje një lidhje midis presionit të ulët të gjakut dhe goditjes në tru.


Sipas këtij studimi shanset e rritura të goditjes janë zbuluar edhe te njerëzit me presion të ulët të gjakut, duke pozicionuar kështu hipertensionin dhe presionin e ulët të gjakut po aq përgjegjës për vdekjen nga goditja në tru.

Ajo që vjen si zbulim është fakti që ata me presion më të ulët të gjakut kishin vdekshmërinë maksimale. Kjo u vu re veçanërisht te njerëzit me të paktën një sëmundje shoqëruese të pirjes së duhanit, sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit ose demencës, transmeton Klankosova.tv

10 përqind e pacientëve me goditje në tru me një histori mjekësore të presionit të ulët të gjakut ishin të prirë ndaj vdekshmërisë me rrezik të lartë siç u komunikua nga Hugo J. Aparicio, MD, MPH, asistent profesor i neurologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Bostonit.

Brenda 18 muajve të mëparshëm para goditjes në tru, 30 mijë pacientë veteranë që pësuan goditjen e parë ishemike shfaqën matje të presionit të gjakut ambulator, d.m.th. presion mesatar të ulët të gjakut. Gjithashtu u vu re se rreziku më i lartë i vdekjes kishte te pacientët që pinin duhan, kishin demencë ose kancer ose probleme kardiake.

Deri më tani, megjithëse ka pasur protokolle për trajtimin e presionit të lartë të gjakut pas goditjes në tru, nuk janë përcaktuar udhëzime për kohën e trajtimit. Udhëzimet kombëtare gjithashtu nuk thonë se çfarë duhet bërë në pacientët që shfaqin presion normal, të ulët ose lehtësisht të ngritur të presionit të gjakut.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë