Loading…

Studimet: Njerëzit që kanë kaluar koronavirusin duhet të marrin vetme një dozë të vaksinës

  • 22/02/2021 | 13:07

Studimet: Njerëzit që kanë kaluar koronavirusin duhet të marrin vetme një dozë të vaksinës

Rreth 111 milion njerëz në botë – dhe ndoshta shumë të tjerë sëmundjet e të cilëve nuk u diagnostikuan kurrë – janë infektuar me koronavirus deri më tani.


A duhet të vaksinohen ende këta njerëz? Dy studime të reja i përgjigjen kësaj pyetjeje me një po të prerë.

Në fakt, studimi sugjeron që për këta njerëz mjafton vetëm një dozë e vaksinës për të ngritur antitrupat e tyre dhe për të shkatërruar koronavirusin – madje edhe disa variante më infektive, shkruan The New York Times.

Rezultatet e këtyre studimeve të reja janë në përputhje me gjetjet e dy të tjerëve të botuara gjatë javëve të fundit. Të marra së bashku, hulumtimi sugjeron që njerëzit që kanë pasur COVID-19 duhet të imunizohen – por një dozë e vetme e vaksinës mund të jetë e mjaftueshme.

“Unë mendoj se është një arsyetim vërtet i fortë pse njerëzit që ishin infektuar më parë me coronavirus duhet të bënin vaksinën”, tha Jennifer Gommerman, një imunologe në Universitetin e Torontos e cila nuk ishte përfshirë në kërkimin e ri. Përgjigja imune e një personi ndaj një infeksioni natyror është shumë e ndryshueshme. Shumica e njerëzve prodhojnë shumë antitrupa që vazhdojnë për shumë muaj. Por disa njerëz që kishin simptoma të lehta ose fare prodhojnë pak antitrupa, të cilët shpejt bien në nivele të pa zbulueshme.

Studimi i fundit, i cili ende nuk është botuar në një revistë shkencore, analizoi mostrat e gjakut nga njerëzit që kanë pasur COVID-19. Gjetjet sugjeruan që sistemet e tyre imune do të kishin probleme për të mbrojtur B.1.351, varianti i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut .

Por një e dozë e vaksinës Pfizer-BioNTech ose Moderna ndryshoi ndjeshëm mendimet: Ajo amplifikoi sasinë e antitrupave në gjakun e tyre me një mijëfish “një rritje masive, masive”, tha Andrew T. McGuire, një imunolog në Fred Hutchinson Qendra e Kërkimit të Kancerit në Seattle, i cili drejtoi studimin.

Në fakt, antitrupat dukej se kishin performancë më të mirë sesa ata te njerëzit që nuk kishin pasur COVID-19 dhe kishin marrë dy doza të vaksinës. Studime të shumta kanë sugjeruar që vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë rreth pesë herë më pak të efektshme ndaj variantit.

Studiuesit morën mostra gjaku nga dhjetë vullnetarë në studimin Seohor Covid Cohort të cilët u vaksinuan muaj pasi kishin kontraktuar koronavirusin. Shtatë nga pjesëmarrësit morën vaksinën Pfizer-BioNTech dhe tre morën vaksinën Moderna.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë