Loading…

Studimi: Adoleshentët që nuk flenë mjaftueshëm kanë pasoja në të mësuarin dhe sjelljen

  • 01/11/2022 | 17:34

Studimi: Adoleshentët që nuk flenë mjaftueshëm kanë pasoja në të mësuarin dhe sjelljen

Adoleshentët duhet të flenë rreth nëntë orë në natë, por ata flenë gjithnjë e më pak. Një studim nga Universiteti Adelaide në Australi, ekzaminoi mbi 3 000 kërkime të kryera në 20 vende në më shumë se 690,000 subjekte midis viteve 1905 dhe 2008. Sipas studimit, fëmijë dhe të rinj të moshës 5 dhe 18 vjeç kanë humbur 75 minuta gjumë në natë.


Ekspertët thonë se këto janë të dhëna shqetësuese, pasi studimet gjithnjë e më të detajuara tregojnë se privimi i gjumit ka pasoja negative në shëndetin e tyre, veçanërisht në të mësuarit dhe sjelljen. Studimi i ri i botuar në Lancet Child & Adolescent Medicine ndoqi 8,323 fëmijë midis moshës nëntë dhe 10 vjeç për dy vjet, të ndarë në dy grupe. Ata që flinin të paktën nëntë orë në natë dhe ata që flinin më pak. Rezultatet tregojnë se këta të fundit priren të kenë vështirësi njohëse si përpunimi i informacionit, memoria dhe vështirësi në sjellje. Studiuesit më pas mundën t’i lidhin këto probleme me anomalitë strukturore specifike, të identifikuara përmes imazhit të rezonancës magnetike.

“Anomalitë e vërejtura te fëmijët që nuk flenë mjaftueshëm janë tipike për mungesën e gjumit edhe tek të rriturit ”, komenton një nga studiuesit.

Ato kanë të bëjnë me atë rajon të trurit të përfshirë në rregullimin e ritmit gjumë-zgjim, përgjegjës për funksionet më të sofistikuara njohëse. Studimi i Lancet është shumë më tepër se një kambanë alarmi, sepse konfirmon që mungesa e gjumit tek të rinjtë shkakton probleme njohëse dhe të sjelljes dhe zbulon një efekt afatgjatë në strukturën e trurit.

“Mungesa e gjumit është shoqëruar me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë gjendjet e shëndetit fizik si presioni i lartë i gjakut dhe obeziteti dhe gjendjet e shëndetit mendor si ankthi dhe depresioni. Tek të rinjtë, privimi i gjumit është shoqëruar me performancë të dobët akademike dhe rritje të problemeve emocionale dhe të sjelljes”, thuhet në studim.

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit rekomandon që fëmijët dhe adoleshentët e moshës 6-12 vjeç duhet të flenë të paktën 9 orë në ditë. Duke marrë parasysh se adoleshenca është një periudhë veçanërisht e rëndësishme e zhvillimit nervor, gjumi i pamjaftueshëm gjatë kësaj periudhe zhvillimi ka të ngjarë të çojë në vështirësi afatgjata.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë