Loading…

Studimi amerikan: Fëmijët e vegjël mund të jenë transmetuesit kryesorë të COVID-19

  • 31/07/2020 | 20:21

Studimi amerikan: Fëmijët e vegjël mund të jenë transmetuesit kryesorë të COVID-19

Niveli i materialit gjenetik të koronavirusit, i zbuluar në hundët e fëmijëve nën pesë vjeç, është 10 deri 100 herë më i lartë se ai që gjendet tek fëmijët më të rritur dhe të rriturit, sipas një studimi amerikan.


“Fëmijët e vegjël prandaj mund të jenë transmetuesit kryesorë të virusit në popullatë”, sipas këtij studimi të botuar në revistën mjekësore ”JAMA Pediatrics”, një hipotezë që po shkon kundër ligjërimit aktual.

Administrata e Donald Trump po nxit që prej disa javësh shkollat dhe kopshtet në shtete të ndryshme për t’u rihapur në mënyrë me qëllim për të ringjallur ekonominë e vendit.

Mes 23 marsit dhe 27 prillit, studiuesit kryen në Çikago teste depistimi me analizën nazale tek 145 pacientë, që vuanin nga forma të lehta të sëmundjes COVID-19, një javë pas shfaqjes së simptomave të para.

Pacientët u ndanë në tre grupe, 46 fëmijë nën pesë vjeç, 51 fëmijë të moshës 5 deri në 17 vjeç dhe 48 të rritur midis 18 dhe 65 vjeç.

Ekipi pa praninë e SARS-CoV-2 në sasi 10 deri në 100 herë më të lartë sesa të tjerët në rrugët e frymëmarrjes së fëmijëve të vegjël.

Autorët e studimit theksuan se një studim në laborator kishte treguar se sa më shumë material gjenetik të kishte virusi, aq më ngjitës mund të bëhej.

“Si pasojë, fëmijët e vegjël potencialisht mund të jenë një faktor i rëndësishëm i përhapjes së SARS-CoV-2 në popullsi”, sipas shkencëtarëve.

“Sjelljet e zakonshme të fëmijëve të vegjël dhe hapësirat e mbyllura në shkolla dhe kopshte shtojnë pikëpyetjet për një përhapjeje të SARS-CoV-2 në këtë popullsi pasi masat shëndetësore të lehtësohen”, nënvizojnë ata.

Këto rezultate nuk i mbështesin autoritetet shëndetësore të cilët besojnë se fëmijët e vegjël nuk e transmetojnë shumë virusin, veçanërisht pasi është vërtetuar se ata kanë më pak të ngjarë të preken nga një formë e rëndë të sëmundjes.

Sipas një studimi në Korenë e Jugut, fëmijët 10-19 vjeç e transmetojnë virusin po aq sa të rriturit në një familje, por fëmijët më pak se nëntë vjeç e transmetojnë më pak.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë