Loading…

Studimi: Çaji ul rrezikun e kësaj sëmundjeje

  • 22/09/2022 | 13:31

Studimi: Çaji ul rrezikun e kësaj sëmundjeje

Pirja e të paktën katër filxhanëve çaj në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sugjeron një studim i ri.


Studimi zbuloi se pirja e çajit të zi ose jeshil çdo ditë lidhej me një rrezik 17 për qind më të ulët të diabetit për një mesatare prej 10 vjetësh.

Gjetjet bazohen në një rishikim të 19 studimeve që përfshijnë më shumë se një milion njerëz. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar tashmë se çaji mund të jetë i dobishëm për shëndetin, pjesërisht sepse ai përmban antioksidantë dhe polifenole që mund të mbrojnë kundër sëmundjeve.

“Rezultatet tona janë emocionuese sepse sugjerojnë që njerëzit mund të bëjnë diçka kaq të thjeshtë sa të pinë katër filxhanë çaj në ditë për të reduktuar potencialisht rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2,” tha autori kryesor Xiaying Li nga Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë në Kinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë