Loading…

Studimi i fundit paralajmëron vendet e botës: Nëse dilni nga izolimi, një valë e dytë infeksionesh do ndodh

  • 26/03/2020 | 16:32

Studimi i fundit paralajmëron vendet e botës: Nëse dilni nga izolimi, një valë e dytë infeksionesh do ndodh

Studiuesit e ndryshëm po paralajmërojnë një valë të dytë infeksionesh duke filluar nga Kinë, aty ku ishte epiqendra e virusit që nga fillimi, kështu duke i bërë thirrje edhe pjesës tjetër të botës të marrë parasysh këtë paralajmërim, transmeton Gazeta Metro.


Me masat e duhura të kontrollit të cilat rezultuan të suksseshme dhe epiqendra e epidemisë, Kina, ka larguar një bllokim dy mujor në qytetin e Ëuhan, ku mendohet të ketë filluar koronavirusi.

Por studimi në revistën The Lancest Public Health, sugjeroi që vazhdimi i izolimit në Ëuhan deri në prill do shtyjë një valë të dytë të mundshme të këtij virusi, deri më vonë gjatë këtij viti. Kjo do t’i jepte shërbimeve shëndetësore më shumë kohë për tu rikuperuar dhe zgjeruar.

“Qyteti tani duhet të jetë vërtet i kujdesshëm për të shmangur heqjen e parakohshme të masave të distancës fizike, sepse kjo mund të çojë në një kulmin sekondar të hershëm në raste,” tha Dr Kiesha Prem, specialist në Shkollën London të Higjenës dhe Mjekësisë Tropikale, të cilët bashkë-drejtuan studimin.

Duke hequr masat e kontrollit tani, një nxitim i dytë i infeksioneve mund të ndodhë në fund të gushtit, sipas studimit. Por mbajtja e masave të bllokimit deri në prill ka të ngjarë të vonojë një kulm të dytë deri në tetor – duke u dhënë punonjësve të kujdesit shëndetësor një shans të riorganizohen.

Këto gjetje ishin “thelbësore për politikëbërësit kudo”, tha Dr Tim Colbourn, një ekspert në epidemiologjinë globale të shëndetit në University College London, i cili nuk ishte i përfshirë direkt në studim.

Të habitur nga përhapja e shpejtë e sëmundjes, qeveritë në mbarë botën janë duke u përpjekur të përsërisin masat drakoniane të Kinës për bllokimin, ndërsa gjithashtu duke punuar rrezikun e përsëritjes pasi të kenë kaluar majat e epidemisë në vendet e tyre.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus të mërkurën shprehu të njëjtin mendim, duke thënë se bllokimet ishin mënyra më e mirë për të frenuar transmetimin./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë