Loading…

Studimi i ri zbulon se cilët futbollistë të Premier League janë abuzuar më së shumti nga tifozët

  • 02/08/2022 | 19:23

Studimi i ri zbulon se cilët futbollistë të Premier League janë abuzuar më së shumti nga tifozët

Vetëm një shumicë lojtarësh morën gjysmën e të gjitha cicërimave abuzive – dhe tetë nga dhjetë më të mirët ishin të gjithë lojtarë të Manchester United, duke sugjeruar se popullariteti i klubit anon statistikat kur merren parasysh vetëm për sa i përket vëllimit.


Një raport i ri ka zbuluar shkallën e abuzimit që synon futbollistët e Premier Ligës në Twitter, mes shqetësimeve për mesazhet raciste dhe armiqësore në mediat sociale.

Hulumtimet nga Ofcom dhe Instituti Alan Turing kanë zbuluar se ndërsa shumica dërmuese e cicërimave të dërguara për futbollistët janë pozitive, rreth 3.5% e tyre janë abuzive.

Studimi analizoi më shumë se 2.3 milionë cicërima drejtuar lojtarëve të Premier Ligës gjatë pesë muajve të parë të sezonit 2021-22 dhe zbuloi se pothuajse 60.000 ishin abuzive.

Ai zbuloi gjithashtu se 418 nga 618 lojtarët e analizuar – dy të tretat – morën të paktën një cicërim abuziv, me 8% të atij abuzimi që synonte një karakteristikë të mbrojtur siç është raca ose gjinia e tyre.

Disa nga abuzimet u dërguan pas finales së Euro 2020 – në të cilën Anglia humbi finalen me penallti ndaj Italisë – dhe ku pati shumë diskutime për rolin që luajtën llogaritë anonime.

Menaxheri i Anglisë, Gareth Southgate tha se shumica e abuzimeve e kishin origjinën nga jashtë, megjithëse Twitter u përgjigj se “Mbretëria e Bashkuar ishte – deri tani – vendi më i madh i origjinës” për abuzimet raciste që u dërguan futbollistëve anglezë.

Kompania e mediave sociale shtoi se 99% e llogarive që ajo pezulloi për shkak të abuzimit nuk ishin anonime, megjithëse nuk zbuloi se sa llogari ishin pezulluar.

Sipas studimit të ri, shumica e përdoruesve që dërgojnë cicërima abuzive për lojtarët nuk fshihen domosdo pas llogarive anonime pasi ata janë gjithashtu aktivë në platformë për arsye të tjera dhe rregullisht dërgojnë cicërima jo abuzive edhe për lojtarët.

Lojtari që ka marrë më shumë abuzime si përqindje e të gjitha mesazheve të drejtuara ndaj tij ishte Ciaran Clark, me 34.1%.

Mbrojtësi i Newcastle United u përjashtua kundër Norwich City më 30 nëntor 2021 dhe studimi tha se 78% e të gjitha cicërimave abuzive që ai kishte marrë erdhën në këtë ditë, shumica prej tyre dukeshin se ishin nga tifozët e klubit të tij.

Cicërimat ishin “sulmimi i performancës së tij të dobët të perceptuar, me shumë sugjerime që ai duhet të ‘dalë’ nga klubi. Një numër i vogël cicërimash fokusoheshin në kombësinë e tij,” zbuloi studimi.

Lojtari tjetër më i keqtrajtuar ishte James McArthur i Crystal Palace, i cili mori një karton të verdhë pasi shkeli në këmbën e Bukayo Saka. “Përdoruesit që duket se janë tifozë të Arsenalit përdorën fyerje për t’iu referuar James McArthur”, thuhet në raport.

Në krahasim, Benjamin Mendy, një mbrojtës i Manchester City, i cili është akuzuar për tetë vepra kundër pesë grave të ndryshme, duke përfshirë shtatë akuza për përdhunim në lidhje me katër gra, mori 405 mesazhe abuzive.

Këto arritën në 23.1% të totalit që ai mori.

“Cicërimat abuzive kryesisht përcillnin zemërim dhe neveri ndaj veprimeve të tij të supozuara”, tha studimi.

Edhe pse mbrojtësi i Manchester United, Harry Maguire, mori mesazhe më fyese për sa i përket vëllimit, këto përbënin vetëm 14.9% të mesazheve që synonin atë.

Shumë prej këtyre mesazheve u dërguan në përgjigje të një postimi faljeje që ai bëri pas një humbjeje ndaj Manchester City.

Kjo dinamikë e angazhimit të popullaritetit të lojtarëve ishte edhe më e dukshme për Cristiano Ronaldon, i cili mori më shumë mesazhe abuzive se kushdo tjetër me 12.520, por këto përbënin vetëm 2.2% të 576.915 mesazheve që mori në total.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë