Loading…

Studimi: Konsumimi i kafesë është shumë i shëndetshëm

  • 19/08/2019 | 09:13

Studimi: Konsumimi i kafesë është shumë i shëndetshëm

Konsumimi i kafesë rezultoi të jetë i shëndetshëm dhe nuk qëndron fakti që ajo mund të ndikoj në paraqitjen e sëmundjeve të rënda,transmeton Gazeta Metro.


Është e pamundur që është viti 2019 dhe ne ende përpiqemi të vendosim nëse kafeja është e shëndetshme apo e pashëndetshme, “thotë Giuseppe Grosso, një epidemiolog ushqyes në Universitetin e Catania në Itali. E mirë për hipertension një në javë. E keqe për hipertensionin tjetër. Për të trajtuar këtë situatë shqetësuese, Grosso dhe kolegët e tij mblodhën të gjitha studimet ekzistuese mbi efektet shëndetësore të zvogëlimit të kafesë, rishikuan në mënyrë sistematike provat.

Në mënyrë të veçantë, ata shikuan 127 meta-analiza të ndryshme, të cilat grumbullohen dhe statistikisht analizojnë studime mbi tema të ngjashme. Disa nga studimet ishin prova të kontrolluara të rastit mbi administrimin e kafesë ose kafeinës, por shumica ishin studime vëzhguese të zakoneve të kafesë dhe kafenit në botë reale. (Asnjë nga autorët e rishikimit nuk është paguar nga ndonjë kompani ushqimore ose pije.)

Por disa prova “të mundshme” të gjetura dolën që pirja e kafesë shoqërohet me një rrezik të vogël të shumë kancereve të zakonshme, përfshirë gjoksin, kolorektalin, zorrën e trashë, endometrialin dhe prostatën, me një ulje prej 2 deri 20 përqind të rrezikut në varësi të llojit të kancerit. Rishikimi gjithashtu gjeti ulje të rrezikut prej 5 përqind për sëmundje kardiovaskulare, dhe rreth 30 përqind për të dy diabeti tip 2 dhe sëmundja e Parkinson. Pirja e kafesë u shoqërua gjithashtu me një shkallë të ulur të vdekjes nga ndonjë shkak gjatë studimit. Lajm i shkëlqyeshëm për pijet kafe!

Por ka një grup që duhet të tregojë kujdes me kafenë: gratë shtatzëna. Disa studime treguan një lidhje (me një rezultat “të mundshëm” në shkallën e shkencëtarëve) midis konsumit të kafeinës ose kafesë dhe rritjes së rrezikut të abortit. Grosso vëren se fetusit u mungon enzima e nevojshme për metabolizimin e kafeinës dhe ato e grumbullojnë atë kur nëna pinë kafe. Ai thekson se këto gjetje janë ende të pasigurta, por nga një bollëk e kujdes ai rekomandon që gratë të heqin dorë, ose të kufizojnë ashpër, konsumimin e tyre të kafesë gjatë shtatëzanisë.

Shumica e studimeve nuk matin sasi të sakta të kafesë ose nivele të kafeinës. Por në ato që u bënë, përfitimet maksimale ndodhën rreth katër deri në pesë gota (rreth një litër) në ditë – ekuivalent i dy pijeve “të mëdha” të Starbucks. Kjo është afërsisht 380 – 475 miligram kafeinë në ditë për pije kafe që prodhohen zakonisht./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë