Loading…
Studimi: Mbipesha mund t’iu bëj të dështoni
  • 13/09/2018 | 15:57

Studimi: Mbipesha mund t’iu bëj të dështoni

Nga rreziku i lëndimit për shkak të nyjeve të theksuara në diabetin e tipit 2, obeziteti nuk është vetëm i rrezikshëm, por është vdekjeprurës.


Tani, një studim i ri zbulon se obeziteti në të vërtetë mund të ndikojë edhe në trurin tuaj dhe jo vetëm në një lloj mënyre.

Në një studim të ri të botuar në Journal of Neuroscience, hulumtuesit zbulojnë se testimi laboratorik në minj ka lënë të kuptohet në fuqinë e trurit të zvogëluar në kafshët që janë në mënyrë të tepruar me mbipeshë. Brejtësit e majmë dhe në të vërtetë mund të jenë të paaftë për përpunimin e informacionit, transmeton lajmi.net.

Siç raporton Science News, studiuesit përdorën dy grupe të minjve për studimin. Grupi i parë u hodh me një dietë të lartë për tre muaj, ndërsa grupi tjetër u mbajt në një konsum standard.

Minjtë e trashë, të cilët peshonin pothuajse 40 për qind më shumë se të tjerët, treguan aftësi të pakta të arsyetimit dhe të kujtesës kur përballeshin me të njëjtat puzzla si kafshët e tjera. Brejtësit më të mëdhenj kishin probleme duke kujtuar se si të lundronin nëpër labirintë që ishin të parëndësishëm për minjtë që kishin mbetur në peshë normale.

Për të përcaktuar se çfarë mund të shkaktonte që minjtë të bëheshin më të zbehtë, studiuesit filluan të shikojnë trurin e tyre. Ajo që ata gjetën ishte se minjtë obezë kishin një numër më të madh të microglia, të cilat janë një lloj qelizash “pastrues” që i shërbejnë sistemit imunitar në sistemin nervor qendror.

Këto qeliza nuk janë “të këqija” në vetvete, por një rritje në numrin e tyre mendohet të shkaktojë dëme në qelizat nervore që marrin mesazhe.

Sigurisht që nuk është e qartë në këtë pikë nëse e njëjta gjë është e vërtetë tek njerëzit, por funksionet e trurit që janë shqetësuese në këtë studim janë mjaft të ngjashme midis brejtësve dhe shumë kafshëve të tjera, përfshirë njerëzit

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë