Loading…

Studimi: Meshkujt kanë frikë të shkojnë tek doktori

  • 10/10/2019 | 19:31

Studimi: Meshkujt kanë frikë të shkojnë tek doktori

Rezultatet e hulumtimeve të shumta treguan një rezultat befasues, pasi doli që burrat kanë më shumë frikë të bëjnë vizita mjekësore sesa gratë, transmeton Gazeta Metro.


Sipas disa pacientëve ata kanë dashur që të shoqërohen nga dikush, në mënyrë që të shkojnë për vizitë te doktorët, duke  e parë këtë gjë si ‘’sfidë’’. Madje disa prej tyre kanë thënë se e kane evituar këtë gjë për shkak se kanë thënë do kalojë pa ndihmën e doktorëve.

Por ajo që del të jetë gjëja kryesore pse burrat nuk preferojnë këtë gjë, është frika. Sipas disa mjekëve ata kanë frikë të madhe dhe mundohen me çdo kusht që mos të ndodh kjo.

Sipas hulumtimeve, burrat akanë tendencë edhe të paraqiten si ‘’superheronj’’, duke thënë se në këtë mënyrë ata janë të gatshëm të përballen me problemet shëndetësore pa ndihmën e mjekut.

Dhe e fundmit është ‘’dhimbshmëria’’ . Meshkujt nuk preferojnë që të tjerët të shfaqin ‘’dhembshuri’’ për ta, kështu që ata e kalojnë sëmundjen në heshtje ose çfarëdo problem shëndetësor që ata mund të kenë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë