Loading…

Studiuesi pretendon se telefonët e mençur përgjojnë bisedat private

  • 09/06/2018 | 15:33

Studiuesi pretendon se telefonët e mençur përgjojnë bisedat private

Nuk është e vërtetë që smartfoni  juaj dëgjon gjithçka që ju thoni duke i përdorur bisedat tuaja private për qëllimin e reklamave, ky është paralajmërim nga eksperti i sigurisë kiberneke.


Për vite me radhë përdoruesit e smaronëve janë ankuar duke e parandjerë që pajisja e tyre po regjistron çdo alë të tyre, madje edhe kur e kanë në xhepin e tyre.

Shumë kanë rrëfyer histori të ngjashme që teksa kanë qenë duke biseduar rreth një produk ose shërbimi me miqtë e tyre, në kohë record rreth të njëjtës temë u janë shfaqur reklama në rrjetet e tyre sociale.

Për vite me radhë përdoruesit e smaronëve janë ankuar duke e parandjerë që pajisja e tyre po regjistron çdo alë të tyre, madje edhe kur e kanë në xhepin e tyre. Shumë kanë rrëfyer histori të ngjashme që teksa kanë qenë duke biseduar rreth një produk ose shërbimi me miqtë e tyre, në kohë

Sipas një studiuesi, këto reklama të çuditshme nuk janë thjesht rastësi dhe telefoni juaj dëgjon rregullisht atë që thoni.

Nuk dihet saktësish se si ndodh kjo, por studiuesi pretendon se kjo teknikë është krejtësisht ligjore dhe është e mbuluar edhe në kushtet e marrëveshjeve të përdoruesve të celularëve tuaj. Megjithatë është pohuar se alët kyçe dhe fraza që shënjojnë produkte markengu përdoren duke u transmetuar tek palët e treta, te cilat kanë lidhje me Twiter, Facebook, Instagram e me radhë dhe u paraqesin përdoruesve reklamat për të cilët ata kanë folur.

Dr. Peter Henway, një konsulent i lartë i sigurisë për firmën e sigurisë në internet, Asterisk, tha:

“Kohë pas kohe, copëzat e audios kthehen në serverat [si aplikacionet si Facebook], por nuk ka kuptim zyrtar se cilët e shkaktojnë këtë. Nëse është koha ose vendndodhja ose përdorimi i funksioneve të caktuara, [aplikacionet] me siguri se e kanë marrë atë leje.

Të gjitha brendet e aplikacioneve i dërgojmë këto të dhëna në formë të koduar, kështu që është shumë e vështirë të përcaktohet shkaku i saktë.”

Shënuesit elektronikë, të njohura si cookies, përdoren nga faqet e internet për të mbledhur informacion mbi akviten online të përdoruesve, të cilat më pas u kalojnë reklamuesve për të përshtatur reklamimin dixhital për shijet dhe interesat e individëve. Ndërsa përgjimi i bisedave është një gjë tjetër që ka ngritur debat mbi cënimin e privatësisë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: inf[email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë