Loading…

Suedia shënon ulje të rasteve me koronavirus derisa vendet tjera evropiane përballen me shifra enorme

  • 16/09/2020 | 10:06

Suedia shënon ulje të rasteve me koronavirus derisa vendet tjera evropiane përballen me shifra enorme

Ndërsa shumë vende evropiane po shohin raste të reja rritje në nivele që nuk janë parë që nga kulmi i pandemisë Covid-19, Suedia – qasja e së cilës ka zgjuar interesim të madh te tjerët, ka një nga nivelet më të ulëta të infeksionit të kontinentit, transmeton Gazeta Metro.


Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), totali i rasteve të reja kumulative 14-ditore të vendit Skandinav ishte 22.2 për 100,000 banorë të martën, kundrejt 279 në Spanjë, 158.5 në Francë, 118 në Republikën Çeke, 77 në Belgjika dhe 59 në Mbretërinë e Bashkuar, të gjitha imponuan bllokime këtë pranverë.

22 nga 31 vendet evropiane të anketuara nga ECDC kishin norma më të larta infeksioni. Rastet e reja, të raportuara tani në Suedi vetëm nga e marta në të premte, po ecin me afërsisht ritmin e parë në mes të marsit, ndërsa të dhënat nga agjencia kombëtare e shëndetit treguan se vetëm 1.2% e 120,000 testeve të saj javën e kaluar u kthyen pozitive.

Suedia gjithashtu ka më pak infeksione të reja të përditshme sesa Norvegjia dhe Danimarka, fqinjët e saj nordikë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë