Loading…

Sugjerime për lexim nga Barack Obama

  • 23/07/2020 | 20:00

Sugjerime për lexim nga Barack Obama

Ai e ka bërë përsëri! Ish-Presidenti Barack Obama kohët e fundit ndau rekomandimet e tij të fundit për leximin e verës. Këtu janë disa nga të preferuarat tona nga listat e tij të leximit të verës ndër vite.

Lexoni listën e mëposhtme, si sugjerime për lexim nga ish-Presidenti amerikan, që njihet edhe si lexues pasionant:

“Burimi i vetë-respektit” nga Toni Morrison

Vepra e fundit e botuar e Toni Morrisonit është një koleksion frymëzues dhe ndriçues i eseve, fjalimeve dhe përsiatjeve gjatë katër dekadave. Puna e saj bazë në tërësinë e saj është në krye të listës së leximit të verës së Barack Obamës.

“Spiun amerikan” nga Lauren Wilkinson

Marie Mitchell – një grua e zezë në FBI — merr një detyrë të vëzhgojë dhe josh një figurë afrikane “Che Guevara,” por një romancë pasionante ndryshon gjithçka që beson në lidhje me atë që do të thotë të jesh spiun dhe një amerikan.

“I edukuar” nga Tara Westover

Ky roman është një kujtim i jashtëzakonshëm i një gruaje të re, të rritur në një familje që mezi mbijeton në Idaho, e cila përpiqet të arsimohet, ndërsa tregon akoma mirëkuptim dhe dashuri të madhe për botën që ajo lë pas.

“Drita e luftës” nga Michael Ondaatje

E vendosur pas Luftës së Dytë Botërore, ky libër nga Michael Ondaatje është një meditim për efektet e vazhdueshme të luftës në familje.

“Një martesë amerikane” nga Tayari Jones

“Një martesë amerikane” nga Tayari Jones është një portretizim i lëvizshëm i efekteve të një bindjeje të gabuar mbi një çift të ri afrikano-amerikan.

“E gjithë drita që ne nuk mund të shohim” nga Anthony Doerr

Verën pasi romani më i shitur kombëtar i Anthony Doerr fitoi çmimin Pulitzer për fiksion, Barack Obama e shtoi atë në listën e tij të leximit. Në këtë roman shohim një vajzë të verbër franceze dhe një djalë gjerman, shtigjet e të cilit përplasen në Francën e okupuar, pasi të dy përpiqen të mbijetojnë nga shkatërrimi i Luftës së Dytë Botërore.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë