Loading…

Sulm i ri rus, shtatë persona të vrarë në Kherson

  • 25/11/2022 | 09:03

Sulm i ri rus, shtatë persona të vrarë në Kherson

Forcat pushtuese ruse kanë vazhduar me granatimet agresive edhe gjatë mbrëmjes së kaluar në Kherson.


Raportohet se të paktën shtatë persona janë vrarë ndërsa 21 të tjerë janë plagosur. Kështu deklaroi përmes rrjeteve sociale, Yaroslav Janusevic, një zyrtar i administratës ushtarake të rajonit Kherson.

Në videot e publikuara në Twitter shihen objekte banesore, kënde të lojërave për fëmijë, qytetarë në lot dhe gjak në rrugë.

“Kjo është një tjetër faqe e tmerrshme në historinë e qytetit tonë”, ka shkruar ai në Telegram.

Paraprakisht këshilltari këshilltari i ministrisë së Brendshme, Anton Garachenko deklaroi se qyteti ishte bombarduar 17 herë brenda ditës së djeshme.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm në Ukrainë më 24 shkurt duke shkaktuar viktima ndër civilët dhe dëme të shumta materiale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë