Loading…

Sulm kibernetik ndaj Iranit: 4300 pompa të derivateve ju ndalet puna për një ditë

  • 27/10/2021 | 17:44

Sulm kibernetik ndaj Iranit: 4300 pompa të derivateve ju ndalet puna për një ditë

Derisa sulmuesit nuk dihen për sulmin e fundit kibernetik në Iran, ka spekulime se ishte shkaktuar nga SHBA, Izrali apo edhe grupe lokale iraniane anti regjimit iranian, transmeton Gazeta Metro.


Rreth 4300 stacione të derivateve anekënd Iranit ishin ndalur nga sulmi kibernetik i të martës, është njoftuar nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA. Distribucioni i gazit ishte ndalur deri të mërkurën kur rifilloi.

Presidenti i Iranit Ebrahim Reisi ka deklaruar se qëllimi i sulmit kibernetik kishte synim shkaktimin e trazirave ka raportuar agjencia e lajmeve The Associated Press, duke u ankuar se autoritetet iraniane duhet të jenë më të përgatitura për të ndaluar “armikun në përpjekjet e tyre për të shkaktuar probleme”.

Sulmi kibernetik pengoi shitjen e derivateve që subvencionohen në masë të madhe nga shteti islamik. Detajet e sulmit dhe shkaktari ende po hetohet ka thënë Abudl-Hassan Firouzabadi, sekretar i këshillit të rregullimit të mjedisit virtual i Iranit, ka raportuar IRNA./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë