Loading…

Sulm në një xhami: Burri vret 18 persona gjatë lutjeve të mëngjesit

  • 26/10/2021 | 11:16

Sulm në një xhami: Burri vret 18 persona gjatë lutjeve të mëngjesit

Burra të armatosur me motoçikleta vranë të paktën 18 persona në një xhami në shtetin e Nigerit në veri të Nigerisë, thanë dy banorë për Reuters të hënën, transmeton Gazeta Metro.


Sulmuesit mbërritën në komunitetin Maza-Kuka të zonës së qeverisjes vendore Mashegu rreth orës 5 të mëngjesit, thanë banorët.

“Ata erdhën dhe shkuan direkt në xhami dhe qëlluan mbi besimtarët pa kursyer askënd,” tha banori Abdulganiyu Hassan për Reuters.

Hassan tha se ata rrëmbyen më shumë se 10 të tjerë. Bello Ayuba, një tjetër banor dhe dëshmitar, tha se të paktën 20 u plagosën.

Një zëdhënës i policisë së shtetit të Nigerit nuk iu përgjigj menjëherë thirrjeve apo mesazheve që kërkonin koment.

Banditë të armatosur që operonin për para kanë rrëmbyer ose vrarë qindra në të gjithë Nigerinë veriperëndimore këtë vit, por zyrtarët e shtetit të Nigerit dhe qeverisë lokale gjithashtu thanë kohët e fundit se grupi militant islamik Boko Haram kishte pushtuar shumë komunitete në shtet, duke u ofruar fshatarëve para dhe duke i përfshirë në radhët e tyre për të luftuar qeverinë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë