Loading…
Sulmuesi në Zelandën e Re: Hakmarrje për Europën
  • 15/03/2019 | 10:30

Sulmuesi në Zelandën e Re: Hakmarrje për Europën

Brenton Tarrant , vrasës masiv i sulmeve terroriste në dy xhami në Zelandë të Re, i ka përshkruar, siç ka thënë, motivet e veta për sulmin terrorist.


Ka shkruar “se po e përgatit sulmin terrorist, veten e ka quajtur fashist dhe ka shtuar se njerëzit e bardhë nuk po shtohen më, por po zëvendësohen nga “popullata joevropiane” që, sipas tij, është rezultat i migrimeve masive që ai i quan invadim. Ka thënë se dëshiron hakmarrje për evropianët të cilët pësuan në sulmet terroriste,dhe se këmbëza për sulmin e tij është vdekja e Ebba Akerlund, nxënëse nga Stockholmi e cila vdiq në sulmin nga azilantët në prillin e vitit2017” .

Tarrant ka shkruar se në sulme në vitin 2017 pas udhëtimit në Francës,

Tutje, shkruar se ka qenë i dëshpëruar me gjendjen nëpër qytetet franceze dhe kishte shtuar se atje kishte parë invadimin e jo të bardhëve në Francë.

Sulmues në karikatorin e njërës nga pushkët kishte pasur të shkruar edhe emrin e guvernatorit ushtarak vjenez Ernst Rüdigear von Starhemberg i cili e mbrojti Vjenën nga turqit në vitin 1683.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë