Loading…

Supa e cila eliminon helmet dhe yndyrat nga trupi

  • 26/03/2023 | 19:36

Supa e cila eliminon helmet dhe yndyrat nga trupi

Supa plot vitamina dhe minerale – forcon imuniteti, nxjerr helmet nga organizmi dhe ndikon pozitivisht në humbje peshe!


Vlera të ulëta kalorish, andaj mund ta hani pa u brengosur fare.

Përbërësit:

– 1 patate e madhe të ëmbël;

– 3 karota të madhësisë mesatare;

– 20 g fasule të zier;

– 1 qepë;

– 3 thelpinj hudhre;

– 1 selino,

– 1 lugë e vogël spec të kuq të bluar;

– 1 lugë e vogël spec djegës të bluar;

– 1 fletë dafine;

– kripë;

– piper;

– 1.5 litra lëng perimesh;

– 3 lugë të vogla vaj ulliri.

Përgatitja:

Qëroni pataten e ëmbël dhe karotat, lani dhe pritni në kube të vogla. Qepën dhe selinon pritni sa më imët dhe shtypni thelpinjtë e hudhrës.

Vajin e ullirit nxeheni në tenxhere të dyfishtë dhe shtoni qepën, pastaj fërgoni derisa të skuqet dhe shtoni hudhrën. Pastaj shtoni edhe selinon dhe fërgoni edhe një ose dy minuta.

Shtoni edhe përbërësit e tjerë, pataten e ëmbël, karotën, kripën, piperin, specin djegës, specin e bluar dhe fletën e dafinës dhe të gjitha këtyre qitni sipër lëngun e perimeve dhe lini të ziejnë.

Kur të vëreni që patatet e ëmbla dhe karota janë zbutur, shtoni edhe fasulen.

Pas zierjes, me mikser apo blender përzieni të gjithë përbërësit për të krijuar supë kremoze.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë