Loading…

Supë kremoze me kërpudha dhe erëza

  • 03/05/2021 | 10:21

Supë kremoze me kërpudha dhe erëza

Përbërësit :
1 kg kërpudha të freskëta

2 qepë mesatare të grira hollë

3 thepinjë hudhët e grirë

1 lugë gjelle trumzë e freskët

429 gr fasule të ziera

900 ml lëng perimesh ose mishi

1 lugë gjelle uthull

Kripë

Piper

Majdanoz

Përgatitja :
Si fillim për këtë recetë zgjidhni kërpudha të freskëta që mund t’i gjeni në çdo supërmaket.

Më pas pastrojini ato nga bishti dhe lëkura e sipërme me duar dhe pritini në feta të holla.

Në një tigan të lyer me vaj hidhni kërpudhat e qëruara për tu skuqur deri në 4 minuta.

Vazhdoni edhe disa minuta duke i përzier derisa të shterojë i gjithë lëngu që kërpudhat lëshojnë rreth 15 minuta të tjera.

Më pas hiqini nga tigani dhe lini mënjanë disa kërpudha rreth 3 lugë gjelle për t’i hedhur tek supa më vonë.

Pjesën tjetër të tyre lërini tek tigani dhe shtoniaty pjesën e mbetur të vajit, qepën e grirë hollë, hudhrat e grira, trumzën dhe lërini të skuqen për 5 minuta.

Në fund shtoni fasulet dhe lëngun e perimeve dhe lërini të gjithë përbërësit të ziejnë për 6 minuta të tjera.

Hiqeni tiganin nga zjarri dhe të gjithë supën kalojeni në një mikser dhe përzieni me shpëjtësi.

Kështu do të formohet kremi i supës tuaj, përzieni derisa përbërësit të jenë grirë plotësisht e më pas  hidhni pak uthull, kripë dhe pipër sipas dëshirës.

Shërbejeni në pjata duke shtuar kërpudhat që latë mënjanë më parë dhe pak majdanoz të grirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë