Loading…

Supet e ngrira, shkaqet dhe trajtimi

  • 25/09/2021 | 14:03

Supet e ngrira, shkaqet dhe trajtimi

Supi i ngrirë, që kufizon lëvizjen e shpatullave, është një gjendje kronike që kërkon trajtim të menjëhershëm mjekësor. Edhe pse shumë sëmundje të shpatullave përfshijnë dhimbje dhe humbje të lëvizjes, shpatulla e ngrirë zakonisht shkaktohet nga inflamacioni (ënjtja, dhimbja dhe acarimi) i indeve që rrethojnë nyjën dhe është më e dhimbshme.

Kur të ndodhë kjo, gjëja e parë që duhet të bëni është të konsultoheni me mjekun tuaj i cili do të këshillojë disa teste si rrezet X për të përjashtuar ndonjë shkak tjetër për gjendjen.

Supi i ngrirë ka më shumë të ngjarë të ndodhë te njerëzit që punojnë nga shtëpia për shkak të orëve të gjata të qëndrimit ulur. Andaj këshillohet që të shtrini pjesën e sipërme të qafës, kokës, shpatullës dhe pjesën e sipërme të shpinës për ta shmangur këtë, përcjell Klankosova.tv

Gjithashtu, trajtimi i hershëm dhe mobilizimi i shpatullës duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e një fizioterapisti për të shmangur shpatullën e ngrirë.

Ekzistojnë dy lloje të trajtimit, njëra është rritja e lëvizjes e cila mund të bëhet përmes terapisë fizike për të lëvizur krahun e pacientit, ndërsa tjetra është për të zvogëluar dhimbjen përmes ilaçeve anti-inflamatore.

Gama e ushtrimeve të lëvizjes, ushtrimet forcuese dhe ushqimi i duhur sugjerohen për shërim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë