Loading…

Syla: Nuk iu dhezi ta shesin luftën me Serbinë, tash po tentojnë të fshehin dështimin me shami

  • 12/08/2022 | 17:36

Syla: Nuk iu dhezi ta shesin luftën me Serbinë, tash po tentojnë të fshehin dështimin me shami

Gazetari Valon Syla, kritikoi ashpër  kryeministrit Kurti dhe vartësit e tij të cilëve nuk u ndezi siç thotë e nuk u shkoi tema për “luftë me Serbinë”, tani po synojnë të ndezin një “luftë brenda sojit” për shamia.


Ka disa ditë që në vend është kthyer temë kryesore ndryshimi i një udhëzimin administrativ për shkollat, që ekziston rreth një dekade. Sipas këtij udhëzimi, në shkollat e Kosovës, ndër të tjera, ndalohen uniformat fetare.

Siç thotë Syla, kjo temë u hap, pasi Kurtit dhe vartësve të tij u dështoi tema e luftës me Serbinë. Hapja e këtyre temave të njëpasnjëshme, siç thotë Syla, ka qëllim fshehjen e dështimeve në qeverisje.

Syla e sheh këtë temë përveç si tentim shmangie e vëmendjes së dështimeve të qeverisjes aktuale por edhe një kërkesë të islamit politik, më e rrezikshmja temë ka shkruar ai. Ai poashtu ka hedhur poshtë si koncept se ka diskrimin ndaj komunitetit mysliman, po paraqitet vetëm si pretekst.

Postimi i plotë i Valon Sylës:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë