Loading…

Tahiri: Pas vendimit të Kushtetueses, do fillojë zbatimi i Ligjit të Pagave

  • 05/06/2020 | 15:00

Tahiri: Pas vendimit të Kushtetueses, do fillojë zbatimi i Ligjit të Pagave

Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri në mbledhjen e sotme të Qeverisë tha se sot është një ditë e mirë për qytetarët e Kosovës pasi ata publikuan programin e qeverisjes, si akti i parë i mbajtjes së premtimit për llogaridhënie.

Tahiri riktheu çështjen e Ligjit të Pagave të Qeverisë Haradinaj dhe tha se janë duke pritur vendimin e Gjykatë Kushtetuese dhe më pas do të miratojnë rregulloret për zbatim.

“Llogaridhënien po e bëjmë në mënyrë më të dinjitetshme dhe më normale. Vazhdimi i zbatimit të Pakos së Reformës Shtetërore të Qeverisë Haradinaj kemi miratuar tri ligjet bazë. Në momentin kur vjen vendimi i Gjykatës Kushtetuese do të hartojmë 22 rregullore për zbatim. 4 prej tyre për Ligjin e Pagave. E dimë sa i rëndësishëm është si ligj për sektorin publik për t’i dhënë një hierarki në pagë dhe funksion”.

Tahiri foli edhe për nevojën e reformës në fushën e inspektimit duke thënë se në nivel të Qeverisë do të fillojnë një komitet për reformën shtetërore të sektorit privat dhe publik.

Ai tha se përmes këtij komiteti si Qeveri synojnë të kenë funksion më të madh në zhvillimin ekonomik.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë