Loading…

Takimet e fshehta PDK-LDK dhe zgjedhjet e parakohshme

  • 03/05/2017 | 22:41

Takimet e fshehta PDK-LDK dhe zgjedhjet e parakohshme

Tanimë nuk është fare sekret që koalicioni PDK-LDK është në prag të prishjes, që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme gjatë muajit qershor. Të dy këto parti kanë filluar të zhvillojnë edhe takime, ku po e diskutojnë këtë temë.


Partia Demokratike e Kosovës, e drejtuar nga Kadri Veseli, është duke kërkuar që të shkohet në zgjedhje të parakohshme, por Lidhja Demokratike e Kosovës, e kryeministrit Isa Mustafa, po insiston që koalicioni të vazhojë, të paktën deri në vjeshtë.

Gazeta Metro, mëson se të dy partitë tani kanë filluar të zhvillojnë edhe takime, larg opinionit, ku po diskutohet gjetja e një pajtimi për prishje të koalicionit, përmes një marrëveshje.

Gjatë ditëve të fundit, Veseli e Mustafa, janë takuar dy herë për të diskutuar për këtë çështje, ndërsa janë marrë vesh që gjatë kësaj jave të ketë edhe një takim tjetër.

Takimi i parë në mes të liderëve të dy partive më të mëdha në vend, është zhvilluar me t’u kthyer kryeministri Mustafa, nga Brukseli. Ndërsa takimi tjetër është zhvilluar dje pasdite, rreth orës 18:00. Në takimin e djeshëm, sipas burimeve të Gazetës Metro, përveç dy kryetarëve, kanë marrë pjesë edhe nga dy nënkryetarë nga PDK dhe LDK.

Në asnjërin prej këtyre takimeve, nuk është arritur që PDK të bind LDK’në, të pranojë që zgjedhjet e parakohshme të mbahen në pjesën e parë të qershorit.

Gazeta Metro mëson, se i vetmi pajtim që është arritur në takimin e djeshëm, ka qenë ai i vazhdimit të diskutimit për këtë temë, dhe është lënë një takim i ri gjatë kësaj jave, i cili do të zhvillohet në nivel nënkryetarësh.

Mësohet se PDK po preferon prishjen me marrëveshje të koalicionit me LDK’në, por nëse kjo e fundit vazhdon të insistojë që qeveria e drejtuar nga Mustafa, të vazhdojë edhe më tutje, atëherë partia e Veselit, do të shqyrtojë edhe opsione tjera.

Njëri prej këtyre opsioneve, është edhe mbështetja që PDK t’i jap mocionit të mosbesimit i cili është iniciuar nga opozita. Për t’u bërë i mundur ky mocion, opozitës i duhen katërdhjetë nënshkrime të deputetëve. Opozita vet nuk mundet t’i sigurojë të gjitha këto nënshkrime, por këtu do të ja ndihmonte PDK.

Megjithatë, kjo javë pritet të jetë vendimtare, për fatin e qeverisë Mustafa.

Sipas planit të PDK’së, vendi duhet të shkojë në zgjedhje, më së largu më 18 qershor. Ndërsa, si data më të favorshme po llogariten, 4 dhe 11 qershor. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë