Loading…

Takohen në New York Elon Musk dhe Erdogan, presidenti turk e pyet miliarderin se ku e ka gruan

  • 18/09/2023 | 13:17

Takohen në New York Elon Musk dhe Erdogan, presidenti turk e pyet miliarderin se ku e ka gruan

Miliarderi amerikan Elon Musk është takuar të hënën me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan në New York ku ky i fundit i ka kërkuar miliarderit që të hap një fabrikë të Teslas në Turqi, transmeton Gazeta Metro.


Erdogan i cili është në SHBA për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (BE) ka folur me Musk edhe për një bashkëpunim potencial me kompaninë SpaceX për programin e saj hapësinor si dhe interesim është shprehur edhe për bashkëpunim me programin e dronëve ushtarak të Turqisë.

Sipas zyrës së presidentit turk, Erdogan i ka thënë Muskut që ai do ta mirëpriste një bashkëpunim në inteligjencë artificiale, Starlink dhe Space X ndërsa Musk ka thënë se SpaceX është e interesuar ta marrë licencën që të ofrojë shërbimet Starlink edhe në Turqi, raporton The Associated Press.

Në takim Musk ishte së bashku me djalin e tij më të vogël./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë