Loading…

Takohen Ugljanin e Kurti: Të brengosur për statusin e pazgjidhur të Sanxhakut

  • 19/05/2019 | 22:45

Takohen Ugljanin e Kurti: Të brengosur për statusin e pazgjidhur të Sanxhakut

Kryetari i Partisë së aksionit (PAD) demokratik të Sanxhakut Sulejman Ugljanin e kryetari i lëvizjes kosovare Vetëvendosje Albin Kurti kanë biseduar për “modalitetet e bashkëpunimit fëqinjësor” dhe kanë shprehur shqetësim për atë se statusi i Sanxhakut dhe boshnjakëve ende nuk është zgjidhur, trasnmeton Gazeta Metro.

Në një kumtesë të PAD-së thuhet se statusi i Sanxhakut dhe statusi i boshnjakëve ende nuk është zgjidhur për shkak të “raportit jotolerant të regjimit nacionalist serb ndaj boshnjakëve të Sanxhakut”.

“Regjimi aktual jodemokratik në Beograd paraqet pengesën më të madhe për vendosjen e standardeve evropiane dhe aplikimin e velrave evropiane në Ballkan”, ka vlerësuar PAD-ja dhe ka theksuar se Sanxhaku meriton status të regjionit evropian, i cili ka të drejtë në zhvillim të pavarur ekonomik e shoqëror.

Më tej thuhet se Ugljanin e Kurti kanë shqyrtuar situatën aktuale politike në regjion nga aspekti i situatës në regjion dhe integrimeve në NATO, të cilat janë “objektivisht parakusht për vendosjen e paqes stabile e të qëndrueshme, sigurisë e bashkëpunimit në Ballkan”, transmeton “Danas”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë