Loading…

‘Taksa do të hiqet’: Zv.kryeministri Hoti jep shenja që s’do ketë reciprocitet

  • 15/02/2020 | 08:14

‘Taksa do të hiqet’: Zv.kryeministri Hoti jep shenja që s’do ketë reciprocitet

Zëvendëskryeministri i parë, Avdullah Hoti, e ka bërë sërish të qartë që taksa ndaj mallrave serbe do të hiqet shumë shpejt, pasi që sipas tij, kjo është kërkesë e miqve ndërkombëtarë.


Mirëpo, në një intervistë dhënë emisionit “Blic Interview”, ai nuk është shprehur shumë i sigurt që do të vendoset reciprociteti ndaj Serbisë, ashtu siç parashihet në programin qeverisës mes LDK-së dhe LVV-së. Hoti tha se vendosja e reciprocitetit duhet të bëhet në konsultë dhe me leje të faktorëve ndërkombëtarë, me theks të veçantë SHBA-së dhe Gjermanisë.

Madje, ai thotë se Kosova nuk duhet të bëjë asnjë veprim që do të mund të ishte në kundërshtim me kërkesat ndërkombëtare.

Tashmë dihet që ambasadori Richard Grenell, i cili është i dërguar special i presidentit amerikan, Donald Trump për çështjet e Ballkanit Perëndimor, është shprehur hapur ditë më parë që SHBA kërkon heqjen e taksës dhe nuk dëshiron që të vendoset reciprociteti. Madje, një diskutim të tillë është raportuar se e kanë pasur sonte kryeministri Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku i pari është shprehur se do të vendoset reciprociteti, teksa i dyti ka thënë se kjo është fyerje për Serbinë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë