Loading…

Talibanët i bëjnë thirrje Biden t’i përmbahet marrëveshjes për tërheqjen e trupave amerikane deri në maj

  • 19/01/2021 | 08:24

Talibanët i bëjnë thirrje Biden t’i përmbahet marrëveshjes për tërheqjen e trupave amerikane deri në maj

Talibanët i kanë bërë thirrje Presidentit të zgjedhur Joe Biden, që të respektojë një marrëveshje të SHBA-së për të tërhequr të gjitha forcat amerikane nga Afganistani deri në maj, në mënyrë që të sigurojë bisedime paqësore brenda-Afgane dhe t’i japë fund luftës 20 vjeçare, transmeton Gazeta Metro.


“Tani duhet të ndërmerren hapa për t’i dhënë fund luftës, jo për ta zgjatur atë, dhe marrëveshja u bë për këtë qëllim,” tha të hënën Mohammad Naeem, një zëdhënës i lartë në zyrën politike të Talibanëve në Doha, duke iu referuar marrëveshjes.

SHBA nënshkroi marrëveshjen shkurtin e kaluar që hap rrugën për një tërheqje të plotë të trupave amerikane deri në maj në këmbim të garancive të sigurisë së talibanëve. “Mungesa e zbatimit të plotë të marrëveshjes mund të ndikojë në procesin e vazhdueshëm të negociatave,” shtoi ai. Thirrja nga grupi kryengritës vjen vetëm disa ditë pasi SH.B.A. uli nivelet e trupave të saj nga 4500 në 2,500 në drejtim të Presidentit Donald Trump, pavarësisht kundërshtimit nga ligjvënësit republikanë dhe demokratë të cilët kanë paralajmëruar për ndikimin e mundshëm në operacionet kundër terrorizmit.

Ndërsa është e paqartë nëse Biden do të tërheqë të gjitha trupat amerikane deri në afatin e majit, i nominuari i tij për këshilltar të sigurimit kombëtar, Jake Sullivan, i tha CNN në fillim të këtij muaji se administrata e re do të mbështesë “diplomacinë” me talebanët, duke kërkuar grupin kryengritës të ndërpresë lidhjet me Al-Kaeda dhe organizata të tjera terroriste, sigurojnë një zvogëlim të dhunës dhe marrin pjesë në “negociata me mirëbesim” me qeverinë Afgane./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë