Loading…

Të dhënat e para tregojnë për rrezikun e ri-infektimit të Omicron

  • 03/12/2021 | 15:10

Të dhënat e para tregojnë për rrezikun e ri-infektimit të Omicron

Të dhënat e para të botës reale që tregojnë se varianti i koronavirusit Omicron mund të shmangë një pjesë të imunitetit tonë janë raportuar nga shkencëtarët në Afrikën e Jugut. Ata kanë zbuluar një rritje të numrit të njerëzve që infektohen me COVID-19 disa herë.


Është një analizë e shpejtë dhe jo përfundimtare, por përshtatet me shqetësimin për mutacionet që varianti posedon. Gjithashtu nuk është e qartë se çfarë do të thotë kjo për mbrojtjen e dhënë nga vaksinat.

Shkencëtarët kanë analizuar rreth 36,000 ri-infeksione të dyshuara në Afrikën e Jugut për të kërkuar ndonjë ndryshim në shkallën e ri-infektimit gjatë gjithë pandemisë. Ata po zbulojnë një rritje të ri-infeksioneve. Mirëpo nuk e kanë testuar çdo pacient për të provuar se është Omicron, por thonë se koha sugjeron se varianti është forca lëvizëse.

Studimi, i cili nuk është shqyrtuar zyrtarisht nga shkencëtarë të tjerë, vlerëson se Omicron mund të ketë dy herë më shumë gjasa të shkaktojë një ri-infeksion sesa variantet e mëparshme, shkruan BBC, transmeton Klankosov.tv.

“Këto gjetje sugjerojnë se avantazhi i përzgjedhjes së Omicron është të paktën pjesërisht i nxitur nga një aftësi në rritje për të infektuar individë të infektuar më parë.” tha profesori Juliet Pulliam, nga Universiteti Stellenbosch dhe një nga studiuesit.

Përveç kësaj, kjo ishte një analizë e shpejtë dhe më shumë të dhëna do të vijnë me kalimin e kohës.  Studimet laboratorike që tregojnë se sa mirë antitrupat mund të sulmojnë virusin pritet të japin rezultate javën e ardhshme.

Një javë pasi varianti u emërua Omicron, bota ende po përpiqet të kuptojë kërcënimin e vërtetë që paraqet varianti. Por tani pjesët e para të kësaj  enigme kanë filluar të mblidhen.

Tashmë dihet se varianti ka shumë mutacione dhe zyrtarët në Afrikën e Jugut kanë paralajmëruar se po çon në një rritje të rasteve atje.

Por Prof Pulliam theksoi se ata “nuk mund të bëjnë asnjë vlerësim nëse Omicron gjithashtu i shmanget imunitetit të rrjedhur nga vaksina”, sepse ata nuk i kishin ato të dhëna.

Kjo e bën më të vështirë të kuptohet se çfarë do të ndodhte në vende si Britania e Madhe, të cilat jo vetëm që kanë vaksinuar shumë më shumë njerëz, por kanë përhapur me shpejtësi doza përforcuese për të rritur imunitetin edhe më tej.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë