Loading…

Të enjten Kuvendi debaton për Ushtrinë e Kosovës

  • 06/02/2017 | 13:29

Të enjten Kuvendi debaton për Ushtrinë e Kosovës

Kuvendi i Kosovës të enjten do të debatojë për formimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës (FAK).


Këtë e ka bërë të ditur shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Ismet Beqiri, në një konferencë për media, pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, raporton gazetametro.net.

Ismet Beqiri

Beqiri ka thënë se ky debat mbahet pas një kërkese të një grupi të deputetëve.

Ai duke folur për këtë temë, ka thënë se nuk ka asnjë deputet të shumicës që është kundër formimit të Ushtrisë, por dihet se cilat janë pengesat, dhe me ndihmën e kujt do të mund të bëhet Ushtria e Kosovës.

“Në kërkesën e një grupi të deputetëve është edhe një debat parlamentar që ka të bëjë me forcat e armatosura të Kosovës. Nuk gjen deputet të shumicës që nuk ka dëshirë që FSK të kthehet në ushtri. Këtu nuk duhet garë por mundësia se si duhet të bëhet ushtria”.

“Ju e dini që e kemi pengesën e komunitetit serb. Ne e kemi të qartë se pa ndihmën e NATO’s dhe SHBA’së, nuk kemi mudnësi të bjëmë një ushtri cfarë ne dëshirojmë. E kemi përkrahejn e tyre në këtë drejtim. Ne do të dëshironim të mos ishte ajo pengesa e dy të tretave për formimin e ushtrisë. Megjithatë kjo nuk mund të bëhet pa konsultime paraprake me miqtë tanë”, ka thënë Beqiri. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë