Loading…

Të famshmit që vuajnë nga pagjumësia

  • 22/02/2021 | 21:46

Të famshmit që vuajnë nga pagjumësia

Për shumëkënd, mund të jetë e vështirë të imagjinohet se të pasurit dhe të famshmit, të cilët duket se janë të imunizuar ndaj problemeve të “njerëzve të zakonshëm”, qëndrojnë zgjuar për orë të tëra natën, duke u rrotulluar në shtrat. Por për shumë të famshëm ky është një fakt, transmeton Gazeta Metro.


Pagjumësia mund të jetë një problem edhe më i madh për ta, duke pasur parasysh oraret e tyre të zënë, ndryshimin e vazhdueshëm të zonave kohore dhe tendosjen mendore. Mungesa e gjumit mund të jetë vërtet e keqe për shëndetin tuaj, dhe këtu janë disa nga yjet botërorë që kanë ndarë një përvojë të tillë

George Clooney, në një intervistë për The Hollywood Reporter, pranon se megjithëse zakonisht është në shtrat në orën 22:00, mendja e tij “e zënë” shpesh e mban zgjuar gjithë natën. Por aktori gjeti “pilulën e tij të gjumit”, një TV të ndezur. Në një intervistë tjetër, ai thotë se e ka kapërcyer pagjumësinë e tij, por binjakët e tij të porsalindur kanë “përzier” rutinën e tyre të gjumit përsëri.

Aktorja Charlize Theron, në emisionin “Jimmy Kimmel!” Pranoi se vuan nga një “ëndërr vërtet e keqe”. Por marihuana mjekësore e ndihmoi atë të përballej me këtë problem.

Këngëtarja Rihanna, në një prononcim për “Vogue Paris”, thotë se ka shumë probleme me “ndaljen e  mendjes”.

“Edhe kur shkoj në shtëpi herët, që do të thotë para orës 1:00 të mëngjesit, filloj të shikoj seriale ose dokumentarë, duke ngrënë ushqimin tim të preferuar dhe kështu me radhë, kurrë nuk mund të shkoj në shtrat. Në fakt fle vetëm tre ose katër orë në natë”, thotë ajo.

Jennifer Aniston, në disa intervista pranon se lufton për të qetësuar mendjen natën dhe ndër të tjera, me ndihmën e aplikacioneve stimuluese të gjumit. Në njërën prej tyre, ajo tha se këshilla e saj kryesore ishte “të bini në gjumë, por me telefonin në dhomën tjetër”. Ajo gjithashtu rekomandon një meditim të shpejtë para gjumit, si dhe disa poza të yoga’s për ta ndihmuar atë të relaksohet.

“Por gjëja më e madhe është fikja e të gjitha pajisjeve elektronike në dhomën e gjumit. Idealja, një orë para se të fikni dritat”, thotë aktorja.

Madonna, në një intervistë për “Rolling Stone”, thotë se ajo ka jetuar me pagjumësi kronike për dekada. Ajo gjithashtu pranon se qëndron rregullisht në studion e regjistrimit deri në orën 2:00 të mëngjesit dhe ngrihet në 7 të mëngjesit për shkak të fëmijëve të saj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë