Loading…

Të mbuluar nën ‘petkun e Biden’: Turqia nuk pret sanksione nga presidenti i ri për blerjen e sistemeve raketore ruse

  • 26/11/2020 | 18:02

Të mbuluar nën ‘petkun e Biden’: Turqia nuk pret sanksione nga presidenti i ri për blerjen e sistemeve raketore ruse

Turqia nuk pret që lidhjet me Shtetet e Bashkuara të tensionohen nën Presidentin e zgjedhur Joe Biden, dhe nuk parashikon sanksione mbi blerjen e saj të sistemeve të mbrojtjes ruse S-400, tha një zyrtar i lartë në Partinë AK të Presidentit Tayyip Erdogan, transmeton Gazeta Metro.


Marrëdhëniet kanë qenë të tensionuara midis Ankarasë dhe Uashingtonit për çështje nga politika ndaj Sirisë te refuzimi i SHBA për ekstradimin e një kleriku që Turqia fajëson për një përpjekje grushti shteti në 2016.

Turqia është mbështetur në lidhjet e mira personale midis Erdogan dhe Presidentit të SHBA Donald Trump për të zbutur ndarjet, por Biden pritet të jetë më i ashpër ndaj Turqisë lidhur me politikat e jashtme dhe të mbrojtjes dhe të dhënat e Ankarasë për të drejtat e njeriut.

Blerja e Ankarasë vitin e kaluar të S-400s, të cilat nuk janë në përputhje me mbrojtjen e NATO-s, rriti mundësinë e sanksioneve të SHBA në fillim të vitit të ardhshëm nëse Kongresi miraton një projekt-ligj të shpenzimeve të mbrojtjes të cilin Dhoma e Përfaqësuesve ka votuar tashmë për të përfshirë gjuhën që kërkon që presidenti të sanksionojë Turqia. Në një intervistë me Reuters, Nënkryetari i AK Partisë Numan Kurtulmus e minimizoi këtë perspektivë.

“Presidenti i SHBA ka shumë të ngjarë të shikojë ekuilibrin në Lindjen e Mesme me shumë kujdes për interesat e SH.B.A. dhe nuk do të dëshirojë të vazhdojë lidhjet e tensionuara me Turqinë,” tha Kurtulmus.

Uashingtoni thotë se S-400s përbëjnë një kërcënim për aftësitë e avionëve të saj luftarakë vjedhurazi F-35 dhe ka hequr Turqinë nga programi i avionëve ku ishte prodhues dhe blerës.

Ankaraja thotë se S-400 nuk do të integrohen në NATO dhe ka bërë thirrje për një grup të përbashkët pune për të diskutuar shqetësimet e SHBA. Kurtulmus përsëriti se Turqia nuk do të përkulej para presionit për kthimin e sistemeve ruse ose për t’i lënë ato të papërdorura.

“Na vjen keq, por ne nuk i siguruam këto për t’i fshehur. Ne i morëm ata për të përmbushur nevojat e sigurisë së Turqisë, “tha ai.

Ndërsa Erdogan ka minimizuar pasojat e mundshme nga këto sanksione dhe ka premtuar kundër-sanksione, ai gjithashtu ka premtuar reforma ekonomike dhe gjyqësore, pas një rregullimi të udhëheqjes ekonomike të Turqisë mes një zhytje në lira.

I pyetur nëse reformat kishin për qëllim zbutjen e tensioneve me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian, i cili gjithashtu do të vlerësojë sanksionet e mundshme kundër Ankarasë muajin tjetër, Kurtulmus tha se qeveria do të vepronte vetëm për interesin e Turqisë.

“Ne veprojmë duke menduar për ato reforma që na duhen, cilat hapa për demokratizim do t’i sjellin dobi popullit tonë dhe do të ecin në atë rrugë, jo duke menduar se çfarë veprimi ose retorike do t’i kënaqte ata,” tha ai./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë