Loading…

Të mirat e ecjes në mal

  • 11/02/2024 | 13:59

Të mirat e ecjes në mal

Eksperienca e të ecurit në male apo siç njihet me termin në gjuhën angleze “hiking”, është diçka që të pastron trupin dhe mendjen. Studime të shumta shkencore e vërtetojnë se ka shumë benefite shëndetësore për të kaluarit kohë në natyrë.


Hiking ju ndihmon ta reduktoni të menduarit e tepërt, transmeton Klan Kosova.

Ata që mendojnë shumë, fokusohen në mendime negative dhe kjo mund t’ju sjellë ankth, depresion dhe stres.

Ecja në natyrë është ushtrim i mrekullueshëm

Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen mendje e shëndoshë në trup të shëndoshë. Hikingu në natyrë është një formë e mrekullueshme e ushtrimeve dhe përmes ecjes në mal mund të digjni nga 400 deri në 700 kalori për orë.

Rekomandohet edhe nga doktorët

Mjekët progresistë, janë dakord me faktin se të kaluarit kohë në natyrë ju sjellë më pak stres dhe shëndet më të mirë fizik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë